استایل, سبک زندگی, عمومی

روتین پوستی

روتین پوستی

روتین پوستی

همه‌ی ما از تاثیر پوست سالم و شفاف در ظاهر باخبر هستیم و دوست داریم تا پوستی سالم داشته باشیم. اما برای دستیابی به سلامت پوست باید روتین پوستی مخصوص پوست خود را داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف زمان صرف کنیم.

skin

نکات مهم مراقبت از پوست

احتمالا میدانید که سبک زندگی ما تاثیر مستقیم بر سلامت پوستمان دارد. خواب منظم و تغذیه‌ی سالم تاثیر به سزایی بر سلامت پوست دارد. خواب دیر وقت و کمتر از میزان کافی باعث تیرگی پوست و گودی زیر چشم و مانع از ترمیم سلول‌های پوست میشود. غذاهای چرب و سرخ کردنی باعث ترشح بیش از حد چربی در پوست و ایجاد جوش و منافذ باز بشوند. در صورتی که مصرف سبزیجات و میوه باعث طراوت و شادابی پوست میشود.

پوست

تمیز کردن پوست

هرگز با آرایش نخوابید حتما آرایش را از روی پوست خود پاک کنید زیرا به سلامت پوست ضرر میرساند. پوست باید تنفس کند و وجود چند لایه کرم مانع از این عمل میشود. سعی کنید در روزهایی که مدت زمان زیادی را بیرون از خانه و در ترافیک و آلودگی به سر برده‌اید حتما پوست خود را بشویید.

روتین پوستی

مراحل روتین پوستی

۱-اول پاک کنید

اولین قدم برای روتین پوستی روزانه از پوست پاک کردن درست و اصولی آن از انواع آلودگی ها است. با توجه به نوع پوستتان از انواع فوم ، ژل و یا دستمال های مرطوب می توانید استفاده کنید . البته در هنگام استفاده از دستمال مرطوب با احتیاط باشید و آن را محکم روی صورتتان نکشید . اگر پوست صورت شما خشک ،  چرب یا مختلط نیست برای روتین روزانه میتوانید فقط از آب ولرم برای شستشو کمک بگیرید.

cleanser

۲-بعد تونر بزنید

خاصیت تونر ها ( یا تونیک های پوستی ) بازگرداندن phپوست به حالت متعادل و مناسبی است که ممکن است با استفاده از شوینده ها به هم بخورد .  به این ترتیب استفاده از تونر  متناسب با جنس پوست شما رطوبت از دست رفته را به آن بر می گرداند. استفاده از تونر برای پوست های چرب ، خشک و مختلط از مواردی است که به شما کمک میکند پوست متعادل تری داشته باشید .

۳-سپس مرطوب کننده

بعد از این دو مرحله نوبت به استفاده از مرطوب کننده است . بهتر است از مرطوب کننده هایی استفاده شود که در فرمول آنها کلاژن به کار رفته و عطری نیستند . اگر وارد دهه ۳۰ شده اید  می توانید در این مرحله  از انواع کرم های روز هم استفاده کنید .

مرطوب کننده

۴-کرم دور چشم

کرم دور  چشم یکی از مراحل مهم روتین پوستی افراد ۳۰ سال به بالا است. پوست دور چشم بافت نازک و حساسی دارد و نیازمند مرافبت است. به دلیل وجود غدد چربی کمتر در این ناحیه، پوست دور چشم زودتر از بقیه‌ی نواحی خشک میشود. برای این کار میتوانید کرم دور چشم مناسب خود را تهیه و استفاده کنید. برای استفاده از کرم دور چشم آن را با ضربات خیلی آرام به پوست دور چشم خود بزنید. معمولا برای افراد زیر ۲۵ سال نیازی به این مرحله در روتین پوستی نیست اما برای تشخیص بهتر به پزشکتان مراجعه کنید.

کرم دور چشم

۵-ضد آفتاب بزنید

ضد آفتاب از واجبات هر روتین پوستی است زیرا همه‌ی ما در طول روز در معرض نور خورشید هستیم که میتواند به پوست آسیب برساند. ضد آفتاب نقش یک سپر ایمنی برای پوست را در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید بازی میکند. اگر پوست چرب دارید بهتر است از ضد آفتاب‌های فاقد چربی استفاده کنید

ضد آفتاب

روتین پوستی شبانه

  1. ازاسکراب های ملایم استفاده کنید . یکی از تفاوت های روتین روزانه وشبانه ، استفاده از اسکراب یا لایه بردارهایی است که به صورت خیلی آرام سطح پوست شما را لایه برداری میکند . اسکراب میتواند  در داشتن پوستی درخشان و براق به شما کمک اساسی کند. البته فراموش نکنید که نوع اسکراب را با توجه به پوستتان انتخاب کنید. scrub
  2. سپس از تونر استفاده کنید.
  3. مرحله آخر و کرم ها؛ شب زمان مهمی است که پوست استراحت می کند و بازسازی لایه های مختلف آن صورت می گیرد .  استفاده از انواع کرم دور چشم و کرم های سازنده پوست در هنگام شب برای داشتن پوست یکدست و درخشان ضروری است. استفاده از کرم دور چشم از ابتدای دهه ۲۰ توصیه می شود.

هنریتو استارتاپی از ایتوسافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.