سبک زندگی, عمومی

نمک حمام چیست؟

نمک حمام و اسطخودوش

رفع خستگی با نمک حمام

ممکن است تا به حال اسم نمک حمام، نمک اپسوم یا نمک اسپا را شنیده باشید یا حتی از آن استفاده کرده باشید اما آیا از خواص بی نظیر آن مطلعید؟ استفاده از این نمک در حمام یا پدیکور، خواص فراوانی را برای بدن و پوست شما دارد. بعد از یک روز کاری خسته کننده یک حمام گرم میتواند ذهن شما را آرام کند و خستگی و گرفتگی عضلات شما را رفع کند. نمک حمام از ترکیبات طبیعی و معدنی تشکیل شده است که علاوه بر خواص فراوان برای پوست، در رفع خستگی و گرفتگی عضلات بدن نیز موثر است.

نمک حمام

ترکیبات 

ترکیبات نمک اپسوم

این نمک ترکیبی شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است. نمک اپسوم ابتدا در شهری در انگلستان به نام اپسوم گرفته است.برخلاف تصور، این نمک ترکیب متفاوتی از نمک خوراکی (نمک طعام) دارد. در واقع، واژۀ «نمک» در نمک اپسوم به‌خاطر ساختار شیمیایی آن است. معمولا از روغن های اسنشیال نیز در این نمک استفاده میشود که به نرمی و لطافت پوست کمک میکند. این روغن ها نه تنها حس چربی را به پوست و آب نمیدهند بلک موجب لطافت و طراوت پوست نیز میشوند و رایحه‌ي خوبی نیز دارند. در برخی از این نمک ها از گیاهان طبیعی مانند اسطخودس نیز استفاده میشود.

نمک حمام و اسطخودوش

 اسطخودوس

نحوه‌ی استفاده از نمک حمام

زمان‌هایی که نمیتوانید از این نمک در حمام استفاده کنید میتوانید با ماساژ پاهای خود در آب ولرم که مقداری نمک حمام در آن حل شده است خستگی را از پاهای خود رفع کنید. میتوانید یک قاشق از این نمک را در حوضچه‌ی پدیکور یا هر ظرف دیگری بریزید و با آب ولرم پاهای خود را ماساز دهید. همچنین میتوانید به مقدار دو قاشق از این نمک را در آب ولرم داخل وان حمام بریزید به مدت حدودا ده دقیقه در آن بخوابید. این کار باعث میشود تا منیزیم موجود در نمک حمام جذب بدن شما شود. طبق تحقیقات آکادمی ملی علوم آمریکا، کمبود منیزیم منجر به افزایش بیماری‌های قلبی، سکته، پوکی استخوان، ورم و درد مفاصل، ناراحتی‌های‌های گوارشی، بیماری‌های مربوط به استرس و خستگی مزمن می‌شود. عنصر منیزیم از طریق پوست نیز جذب میشود.

نمک حمام

نمک حمام

فواید نمک حمام

رفع خستگی و سم زدایی

نمک حمام دارای منیزیم است که موجب رفع خستگی جسم و ذهن میشود. همچنین استفاده از این نمک باعث سم زدایی از بدن میشود. پوست یکی از محل‌های اجتماع توکسین که همان سمومی که از فعل و انفعالات‌ بدن تشکیل شده، است. یک راه بسیار خوب برای پاک کردن توکسین از سطح و منافذ پوست حمام با نمک حمام است.

همچنین استفاده از این ترکیب میتواند به رفع و بهبود التهاب و قرمزی پوست کمک کند. به همین دلیل معمولا برای افراد ورزشکار و افرادی که دارای اگزما هستند تجویز میشود. البته در صورتی که شرایط خاصی دارید قبل از استفاده از این نمک با پزشک خود مشورت کنید.

نمک حمام و گیاهان طبیعی

اسکراب و پاکسازی پوست

میتوانید نمک حمام را به عنوان اسکراب نیز استفاده کنید. مقداری از این نمک را به سطح پوست بدن خود بمالید. این کار باعث جدا شدن سلول های مرده از پوست میشود و به بازسازی سلول های جدید کمک میکند. اکسراب و پاکسازی پوست به دلیل از بین بردن سلول‌های قدیمی و مرده، موجب جوانسازی، لایه برداری و شادابی پوست میشود. نمک حمام با روغن اسنشیال گریپفورت که در هنریتو موجود است دارای کیفیت بالایی است. این نمک حاوی نمک همیالیا و روغن اسنشیال نیز هست.

نمک حمام گریپفروت

نمک حمام گریپفروت

 

ایتوسافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.